26 listopada 2019 Udostępnij

Poradnik weselny. Czym sugerować się przy wyborze sali weselnej?

​Organizacja wesela nigdy nie jest zadaniem łatwym. Czeka przed nami wiele naprawdę trudnych decyzji, a wszystko po to, by ten jeden, najważniejszy dzień w naszym życiu, mógł przebiegać idealnie. Zanim jednak przyjdzie nam intensywnie pracować nad całym przedsięwzięciem, przed nami jedna z pierwszych i niezwykle trudnych decyzji – mowa oczywiście o wyborze sali weselnej. Dzisiaj podpowiemy Wam jednak, na co powinniście zwracać uwagę!

Zanim przejdziemy do wyboru sali, musimy mieć oczywiście kilka danych oraz kilka ustaleń. Liczba gości, kościół, w którym będzie miała miejsce ceremonia, data ślubu – to podstawy, ale bez nich nie zrobimy kroku dalej. W dużej mierze następnym etapem jest właśnie wybór sali weselnej.

Ilość oferowanego miejsca

To aspekt zdecydowanie najważniejszy! Pod tym kątem segregujemy oferty na samym początku. Z tego powodu tak ważne jest, aby liczba gości, którą chcemy zaprosić, była nam już znana. Kiedy wybieramy dany lokal, powinien być on odrobinę większy od tego, czego potrzebujemy. Dla przykładu, jeżeli planujemy wesele na 130 osób, lokal oferujący 140-150 miejsc będzie odpowiedni. Po pierwsze, na pewno ilość dostępnego miejsce będzie odpowiednia, nie będzie ani nam, ani gościom przeszkadzał zbytni tłok. Ilość tego miejsca nie będzie jednak również za duża – gdy lokal w tym samym przypadku oferowałby np. 200 miejsc, wszyscy nasi goście się tam zmieszczą, lecz pusta przestrzeń czy niewykorzystane stoły prezentowałyby się bardzo źle. Ktoś mógłby nawet pomyśleć, że planowana była większa ilość gości, lecz ci tak licznie się nie zjawili – to skojarzenie, którego wszyscy na pewno chcemy uniknąć!

Odległość od kościoła oraz domów rodzinnych

Kwestia lokalizacji nie jest prosta, zwłaszcza gdy dwie rodziny pochodzą z bardzo różnych stron. Zdecydowanie nie polecamy rozwiązań pośrednich – wybierzmy okolicę jednej z rodzin, najlepiej tej większej, podczas gdy dla reszty zorganizujemy wygodny transport. To rozwiązanie bardzo praktyczne i często stosowane. Pamiętajmy również, że odległość od kościoła nie powinna być zbyt duża. To może być w końcu duży problem dla wielu osób, zwłaszcza tych, które nie znają tej okolicy. Odległość do kilkunastu km będzie dobrym rozwiązaniem, lecz już kilkadziesiąt wydaje się sporą przesadą.

Styl, który musi nam pasować

Sama sale weselna musi nam się podobać. Czasem jednak decydujemy się na wesele w danym klimacie, jednym z bardziej popularnych jest np. boho. W takim przypadku musimy wybrać salę, która będzie nam pasować. Warto też porozmawiać o tym z managerem, czy imprezy w takim klimacie się tutaj odbywały, jak wyglądał wystrój – to informacje, które również pomogą nam w dokonaniu odpowiedniego wyboru sali weselnej.

Czy planujecie remont?

To pytanie, które zdecydowanie powinniśmy zadać, i to przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, czasem trafiamy na lokale, które nie prezentują się atrakcyjnie, lecz gdy nasz ślub ma odbyć się dopiero za 2-3 lata, za rok natomiast planowany jest remont – w takim przypadku mamy szanse na salę weselną prezentującą się znakomicie, i to w dobrej cenie! Pamiętajmy jednak, wiele może się wtedy zmienić, dopytujmy więc o szczegóły remontu.

Warto pytać też o terminy remontów – jeżeli koniec byłby planowany bardzo blisko terminu naszego ślubu, radzimy szukać innej sali weselnej. Remonty lubią trwać chwilę dłużej i nawet jeżeli ma się on skoczyć przed naszym weselem, to samo zagrożenie, że może być inaczej, generuje stras, którego wtedy naprawdę powinniśmy unikać – będzie w końcu wiele innych rzeczy, które za niego odpowiedzą.

Sprawdź okolicę!

Tyczy się to zwłaszcza ślubów w okresach letnich. W takim przypadku możemy być pewni tego, że wielu z naszych bliskich uda się na spacery, więc na pewno zobaczą okolice. Warto więc zadbać, by była ona atrakcyjna. Jeżeli widzimy, że jest inaczej – może warto zdecydować się na inne miejsce? W końcu nie chcemy, by nasi bliscy spędzali czas w mało atrakcyjnych miejscach!

Catering

Oto ostatnia z rzeczy, o której dzisiaj opowiemy. Pamiętajcie o tym, by sprawdzić, jaki catering oferowany jest przez daną salę weselną. Koniecznie spróbujmy dań, które są oferowane, z zastrzeżeniem, że jeżeli będzie interesować nas bardziej kuchnia polska, takich dań próbujemy i odwrotnie – jeżeli interesować nas będzie kuchnia międzynarodowa, próbujmy dań kuchni międzynarodowej. Jeżeli catering nie będzie nam smakował już na początku, nie oszukujmy się – jakość się już nie poprawi. Zainteresujmy się również wyglądem podawanych dań, obsługą, jakością produktów, z których dania powstają czy faktem, czy nie będzie problemu z daniami dla wegan, wegetarian czy osobami na innych, specjalnych dietach – obecnie to standard, lecz warto ten temat poruszyć.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom uda Wam się wybrać idealną salę weselną. Wszystkim z Lublina i okolic zachęcamy do sprawdzenia oferty Dworku Arkadia!